Studiranje u inozemstvu: Savjeti za planiranje, organizaciju i financiranje.
|
Vrijeme čitanja: približno 4 minuta
- Studiranje u inozemstvu nudi vam brojne prednosti – oblikovat će vas kao osobu, ali i vašu profesionalnu budućnost.
- Dobra organizacija i priprema važne su za uspješno studiranje u inozemstvu.
- Realan proračun je ključan jer se troškovi školarine, smještaja, života i slobodnog vremena mogu brzo popeti visoko
- Dobro pokriće važno je kako biste se mogli u potpunosti koncentrirati na svoju pustolovinu. Međunarodno zdravstveno osiguranje je obavezno.
Studiranje u inozemstvu - savršen spoj pustolovine i učenja. Bilo u Londonu, Kanadi ili Australiji: očekuju vas nove kulture, različiti jezici i jedinstvena iskustva. Dobra priprema neophodna je za uspješno studiranje. Ovdje možete pronaći savjete o organizaciji, financiranju i osiguranju u inozemstvu.
Za mnoge studente vrijeme provedeno u inozemstvu sastavni je dio studija. Radi se o mnogo većoj stvari od puke prilike za otkrivanje novih mjesta. No, zašto se semestar u inozemstvu isplati? Koje prednosti vam nudi?
Planiranje i organizacija: kako se pripremiti
Studiranje u inozemstvu pruža jedinstvena iskustva i potiče vaš osobni i profesionalni razvoj. Međutim, jedno je jasno, ništa ne funkcionira bez temeljite pripreme.
Pronađite datum, zemlju i partnersko sveučilište
Razmislite o tome što želite postići. Želite li poboljšati svoje jezične vještine, slušati nove predmete ili raditi na osobnom razvoju? Ciljevi koje odaberete će utjecati na vaš izbor zemlje, sveučilišta i programa.
Treći ili četvrti semestar često je najprikladniji za boravak u inozemstvu. Obratite pozornost na rokove i zahtjeve svog sveučilišta - na nekim je sveučilištima semestar u inozemstvu obavezan, na nekima izborni.
Važan je i odabir zemlje. Razmislite o svojim kulturnim i geografskim preferencijama . Gdje se osjećate ugodno? Gdje možete zamisliti sebe na dulji period?
Nakon što ste odlučili, krenite s organizacijom. Saznajte kako teče proces prijave i prikupite svu potrebnu dokumentaciju. Provjerite trebate li vizu i prijavite se za nju ranije.
Troškovi školarine i srodni izdatci
Bilo da se radi o putovanju, smještaju, hrani ili vizama i školarinama - sve ima cijenu.
Troškovi semestra u inozemstvu uvelike variraju: unutar EU školarine na javnim sveučilištima često su niske ili ih uopće nema. U zemljama kao što su SAD, Kanada ili Australija, međutim, mogu se kretati od nekoliko tisuća do preko 10 000 eura po semestru.
Osim toga, tu su i fiksni životni troškovi poput stanarine, režija i prijevoza. No naravno da ćete poželjeti ići i na izlete ili spontana putovanja. Stoga planirajte svoj proračun što realnije i razmislite o tome koliko možete potrošiti svaki mjesec. S evidencijom budžetamožete pratiti svoje financije na licu mjesta.
Savjeti za financiranje
Trošak studiranja u inozemstvu može biti izazovan – međutim, postoje različiti načini financiranja vašeg boravka. Najčešći uključuju:
- Stipendije i programi financiranja: Mnoge organizacije nude stipendije kako bi vas financijski podržale. Možete se prijaviti izravno na sveučilišta ili vanjske zaklade. Jedan dobro poznati program financiranja je Erasmus.
- Honorarni poslovi: Mnogi studenti rade honorarno u ugostiteljstvu, maloprodaji ili kao pomoćni radnici. Možete li raditi honorarni posao i koliko smijete raditi ovisi o državi i vašoj vizi.
- Zajam: Možete uzeti studentski zajam za semestar u inozemstvu. Unaprijed se informirajte o uvjetima jer mogu jako varirati. Imajte na umu da zajamuvijek sa sobom nosi kamate koje morate uzeti u obzir prilikom otplate zajma .
- Podnajam: Možda ćete moći dati u podnajam svoju sobu ili stan za vrijeme boravka u inozemstvu i uštedjeti novac.
Važna osiguranja za vaš boravak u inozemstvu
Bolesti i nesreće se događaju – bilo da se radi o trovanju hranom ili slomljenoj nozi. Troškovi liječenja mogu brzo postati značajni. S pravim osiguranjem, bit ćete spremni i moći ćete bezbrižno uživati u svojoj pustolovini. No, kakvo osiguranje trebate?
Međunarodno zdravstveno osiguranje:
Ako ste u inozemstvu, vaše zakonsko zdravstveno osiguranje nudi slabu zaštitu. U EU ste osigurani na određeno vrijeme, ali uz ograničenja. U zemljama izvan EU, primjerice u SAD-u ili Kanadi, nemate pokriće zdravstvenog osiguranja. Zbog toga vam je neophodno dodatno međunarodno zdravstveno osiguranje.
Osiguranje ne pokriva samo liječenje. Također pokriva troškove repatrijacije koji brzo mogu doseći nekoliko tisuća eura. Vaše zakonsko zdravstveno osiguranje često ne pokriva prijevoz.
Osiguranje od odgovornosti:
Osiguranje od odgovornosti je važno – čak i u inozemstvu. Štiti vas ako nanesete štetu drugim ljudima ili imovini. To može biti, na primjer, razbijeno staklo ili izgubljeni ključ. Za takve slučajeve možete sklopiti odgovarajuće osiguranje. Raspitajte se vrijedi li vaša polica i koliko dugo i za inozemstvo.
Osiguranje od nezgode:
Također ima smisla sklopiti i osiguranje od nezgode, posebno ako želite puno putovati ili se baviti sportom u inozemstvu. U slučaju da vas nezgoda trajno pogodi, osiguranje će vam isplatiti jednokratnu svotu novca, tzv. invalidninu. Naknadni troškovi također mogu biti pokriveni. Mnoge police osiguranja od nezgode vrijede u cijelom svijetu, no provjerite unaprijed pokrivaju li sve planirane aktivnosti.
Dobro pripremljen semestar u inozemstvu nudi vam brojne nove mogućnosti. S jasnim planom i pravom policom osiguranja možete otkrivati svijet, sklapati prijateljstva i dalje se razvijati. Što čekate?